נישואי תערובת –  

הרב ירחמיאל ברילקה

 

 

השינויים הדמוגרפים והגיאוגרפים של אוכלוסיית העולם, מלמדים על גידול משמעותי של הנצרות בכל זרמיה הגדולים, שהיום מגיעים לפי רמונט ב-“Maniére de voir 48”,  ל- 1.700.000.000 אנשים במיוחד באזורים שבהם הגידול הדמוגראפי הוא גדול. יש היום יותר מ-  1.100.000.000 מאמינים מוסלמים, 800.000.000 מאמינים בדת ההודית, 350.000.000 בודיזטים,  וכ- 14.000.000 יהודים שלא כולם מאמינים ושרובם אינם שומרי מסורת ואינם מעוניינים בתשובות ממקור יהודי. אחרי השואה נותרנו קבוצה שאין לה משמעות דמוגרפית.

במקביל, רק במדינות מערביות יש יותר מ– 150.000.000 חסידי אמונות תפלות, טפלות ומיסטיות, מעוננים, קוסמים  ומכשפים. שחקנים ואנשישם ידועים מופיעים במדיה ומדברים בגאווה ובלי להסמיק על התגייסותם למכוניהמקובליםלמיניהם, ויהודים טובים ונבונים מתגאים מההישגים והצלחות, כאילו הן היו שלנו. כמובן, גם בבית לא יכולנו שלא להיכנס לאופנה הזאת, ולא מעט יהודים מאמינים ולא מאמינים, מתגלגלים בין אלה הדורשים אל המתים, ומאמינים במרפאים מאגיים, בקורא הקפה, ובמנחשים. וכמובן, קונים את עיתוני סוף השבוע, בעיקר כדי לראות מה מנבאים להם המזלות והאסטרולוגים בשבוע הבא. בשנים 2003-1970 גדלה אוכלוסיית העולם (בעיקר, במדינות העניות), ב %70, בעוד שהאוכלוסייה היהודית גדלה רק ב % 2  בלבד.
שיעורי הפריון של נשים יהודיות נמוכים בהרבה (לעתים עד כדי מחצית) מאלה של נשים לא יהודיות; וזו גם אחת הסיבות לפריון הנמוך יותר, יהודים מתחתנים בגיל מבוגר יותר יחסית לשאר האוכלוסייה; וברוב המדינות המערביות היהודים מובילים בתנועה מן העיר אל הפרוורים, שבהם הסיכוי הסטטיסטי למצוא בן זוג יהודי קטן מאשר בעיר הגדולה.
לאותו סוג של גורמים שייכת גם העובדה ששיעור הלומדים באוניברסיטאות גדול בקרב היהודים מזה באוכלוסייה הכללית. אוניברסיטאות סיפקו כבר בעבר הזדמנות להיכרות עם צעירים לא-יהודים.
בנתוני נישואי התערובת של יהודים בארצות השונות, המקובלים ביותר, מובילות הקהילות ברוסיה ואוקראינה, כל אחת עם % 80 נישואי תערובת. אחריהן הקהילות בגרמניה והונגריה (%    60 כל אחת), ארהב (%54), צרפת, בריטניה וארגנטינה (%45), קנדה (%35), וסוגרות את הרשימה אוסטרליה (% 22), דרום אפריקה (20%), ומקסיקו (%10). בישראל נרשמו רק 5% נישואי תערובת (בעיקר בשל המשפחות המעורבות שעלו מחבר המדינות). נשואי תערובת מהווים מדד חשוב  ביותר להמשכיות מפני שאנו יודעים  שרק כרבע מן הילדים של זוגות מעורבים מזדהים כיהודים. אין הוכחות סטטיסטיות לתיאוריה “המתמטית” של הרב אלכסנדר שינדלר, ממנהיגיה של התנועה הרפורמית ושחשב שנישואי תערובת עשויים להגדיל את מספר היהודים, מפני שיותר ילדים במשפחות אלה גדלים כיהודים מאשר כלא-יהודים. הקפיצה הגדולה בנשואי התערובת היא של “המנותקים”.

הדמוגרף הירושלמי פרופ’ סרג’יו דה-לה-פרגולה קובע כי בעוד 30 שנה יחיו רוב יהודי העולם בישראל. במיוחד עורר זעזוע סקר שנערך השנה בהולנד ושמצא, כי בקרב הדור הצעיר % 76 מהגברים היהודים ו-% 68 מהנשים מתחתנים עם בני זוג לא-יהודים.

לשם אילוסטרציה של התהליכים אפשר ללמוד מהשנויים בקהילה היהודית האמריקאית לפי בתי אב המלמדים על ירידה מתמדת של מספר היהודים לפי הסקר שנקרא “ההזדהות היהודית – 2001“, העורך השוואה עם ממצאי “מיפקד האוכלוסייה היהודית“ בארה“ב שנערך ב-1990, מצא ש-% 33 מקרב היהודים הנשואים חיים עם בני זוג לא יהודים – לעומת % 28 לפני עשר שנים.

 

 אוכלוסייה יהודית בארהב לפי בתי אב

1 –  2000

1990

סהכ מספר היהודים בארהב

5.2 מליון

5.5 מליון

סה”כ בתי אב

2.9 מליון

2.7 מליון

מספר יהודים בכל בית אב

1.8

2.0

מספר אנשים בכל בית אב יהודי

2.3

2.4

סהכ מספר האמריקאים החיים בבתי אב יהודי

6.7 מיליון

6.6 מליון

 

  • בית אב יהודי מוגדר בסקר של 1 – 2000 כבית שבו חי לפחות יהודי אחד, נתון המדבר בפני עצמו ושעוזר להבנת הטבלה. נתון נוסף לקחת בחשבון להבנת הבעיה הוא שרק כרבע מבני נישואי תערובת רואים את עצמם יהודים, בלי קשר האם יתגיירו או לא.

אוכלוסייה סטטית :  

בשנת 1950 היו 5.4 מליון יהודים מתוך אוכלוסייה אמריקנית של כ– 125 מליון (כ % 3).

בשנת 1990  היו כ– 5.5 מליון יהודים מתוך 263 מליון אמריקנים (כ % 2.2).

על פי הסקר של 2001 – 2000 אוכלוסיית הליבה של יהדות ארהב הצטמקה במקצת ל– 5.2 מליון כאשר אוכלוסיית ארהב גדלה ל– 290 מליון (כ % 1.8).

                                               

  • האוכלוסייה היהודית אמריקנית מאופיינת בניידות רבה.  %35  אינם גרים באותו בית בו גרו לפני 5 שנים.  %10  עברו לעיר אחרת באותה מדינה. %10 עברו למדינה אחרת.

 

אם לפני עשר שנים נמצא ששיעור נישואי תערובת “חדשים“ הגיע ל-% 52 והנתון הזה עורר אז זעזוע בקרב מנהיגות יהודי אמריקה – ברור שכיום השיעור גבוה באופן משמעותי. נתונים מקומיים מראים כבר עכשיו, כי בקהילות במערב ארה“ב – שהן חדשות יותר מהקהילות שבמזרח – ובערים קטנות שבהן יש מעט יהודים, שיעור נישואי התערובת “החדשים“ מגיע ל-% 66 ויותר.
העם היהודי שבתפוצות אינו רוצה לחיות. ההתבוללות העזה הפוקדת את היהודים רק שישים שנה אחרי השואה, מצביעה על איזושהי התכלות פנימית, שהיא תולדה של תהליך מתמשך של אי-מציאת רלוונטיות בזהות היהודית. לגבי מרבית בני עמנו שאינם מתגוררים בישראל, משמעות יהדותם פשוט התרוקנה מכל תוכן. יש קשר ברור בין שיעור נישואי התערובת לשיעור ההשתתפות בבתי ספר יהודיים (על בסיס יומי ולא רק כהשלמות): ככל שיותר ילדים לומדים בחינוך יהודי, כך פוחתים נישואי התערובת. לכן המדינות הסוגרות את הרשימה בתחום נישואי התערובת הן המובילות בתחום החינוך היהודי: דרום אפריקה ומקסיקו (עם שיעור השתתפות של 85% מהילדים היהודים), בריטניה (67%), אוסטרליה (65%), ארגנטינה (50%), קנדה (55%) וארה”ב (29%). רוסיה ואוקראינה סוגרות את הרשימה – כ-15% בלבד מן הילדים היהודים החיים בהן לומדים בבתי ספר יהודיים. הקשר הוא לא מקרי. הוא נובע מרצון המשפחות בהמשך היהודי ומהשקעה רצינית גם במובן כלכלי למטרה זו.
הפכנו להיות עם מוזר, שבו לא כל הדתיים מאמינים, ולא כל המאמינים הם שומרי תורה ומצוות; הפכנו לחברה, שלא מספקת תשובות לשאלות הנשאלות, ושלא שואלת את עצמה, את השאלות הרלבנטיות. חלפה ועברה היכולת להשתאות. אין השתוממות, כאילו כל החשוב, לא מתרחש בתחומינו,  מה שגורם לכך שכל החפץ דעת, הולך לחפש אותה בחוץ.
למרות הכול, אנו חייבים להלחם נגד האדישות, הניכור וההתבוללות של רבבות אחינו החיים בתפוצות. הם חיים בניתוק כמעט מוחלט מהיהדות, בעידן שאין הרבה זעזועים וטלטולים, משועבדים בפני קסמה של סיסמת העל, המבטיחה תענוג בלא הרף וסיפוק מתמיד בלי מאמץ של ממש נמשכים אל אתוס צרכני מפתה. לפי הסקרים המקיפים ביותר, בתוך כ- 30 שנה תקטן האוכלוסייה היהודית בגולה בכמחצית, מ- 8.6  מיליון היום, לכ- 4.4 מיליון. הגידול הטבעי בכל הקהילות הוא שלילי: מספר הלידות קטן ממספר הנפטרים, מספר הגרושים הולך וגדל, הצעירים מתחתנים בגיל מאוחר יותר, ומספר הרווקים  מתחזק.  כ-40% מיהודי התפוצות אינם רשומים בבתי כנסת או במרכזי הקהילות, וכ50% משתייכים למרכזים שבהם נוכחותם היא הרבה פחות מפעם בחודש, ובמקרים רבים מסתפקת בהשתתפות של פעם או פעמיים בשנה. דבר זה מלמד על הזדהות מינימאלית שאיננה משפיעה על אורחות חיים יהודיים ושלא יכולה לתת ערבות להמשך יהודי כל שהוא. אם אנו מתרגמים מספרים אלה למציאות של חוסר מסגרות ופעילות חינוכית, תרבותית ודתית תדירה בקהילות אלה, המצב הוא הרבה יותר גרוע ממה שהמספרים מלמדים.

בעולם וירטואלי, כמעט אי אפשר להיות יהודי בודד, אבל לא מצאנו את האפשרות להתחבר לעולם היהודי ואף לא קיצורי הדרך שיאפשרו לנו אופטימיות גדולה. אנו זקוקים לדרכים חדשות להעביר לדור החדש את המסר הנצחי. וכדי למצוא אותן אנו זקוקים למוסדות בעלי מסר חדש, עם יעדים מעודכנים ליום הזה, ועם השיטות המודרניות ביותר . יש להתבייש בהכרת כשלון המנהיגות הרוחנית והדתית במדינות המפותחות שבגולה בהן מספר נישואי תערובת עולה על מספר הצעירים הבונים את ביתם על אדני מסורת האבות. עיננו לא ראו ואוזננו לא שמעו את זעקת התינוקות ואת מצוקת ההורים. היינו עסוקים בדברים אחרים, בסדר עדיפויות מוטעה, אדישים לכאב ולאובדן. אסור לנו להחליט על מדיניות של שתיקה ושל הגנה והסבר של הטעויות, אחרת נחזור עליהן. הצעד הראשון כדי להגיע להתקדמות בנושא חשוב זה הוא להכיר בתבוסתנו.

עלינו לחזור ולהיות מעורבים במתרחש, לגרום  לאינטראקטיביות. אין לנו לעשות תוכניות לשינוי המבוססות על אלה שגם מחר יהיו מיושנות, אלא להיות יצירתיים ולהמציא ולהנהיג התפתחויות חדשות בחינוך עוללים. אפשר לצאת מפרשת הדרכים, ובידינו הכיוון אותו למדנו מאלה שידעו לגבש ולממש דורות למופת. הציבור הרחב בארץ ובגולה רוצה להתחבר לשורשנו ולהיות מעורב במתרחש ביהדותו. תחת שכבת האפר והעפר שכיסתה את הריסות ההוויה היהודית, הוסיף ללחוש רצון החיים, שיפרוץ ויתלקח בבוא השעה אם נשכיל לעזור לו.

הטמיעה מרצון או ההטמעה בכוח הזרוע אין בהם כדי להכניע את רצון הקיום היהודי בתנאי שאנו נדע לעלות על הנס את דגלנו בו חרוטים הערכים של עמנו, וההזמנה הפשוטה: “התנערי מעפר” (ישעיה נ”ב, ב), “קומי שבי” ויתחברו יחד, בשמחה, אחרי שגם יושבי ציון יצליחו להוציא את הגלות מלבבנו.

 

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *